Jaké víno může být označeno jako "SVATOMARTINSKÉ"?

Nejdříve trochu do historie, protože oslavy spojené se Svatomartinským vínem nejsou žádnou novinkou. Tato tradice se totiž datuje až do doby císaře Josefa II. Již tehdy bylo zvykem připíjet si na den svatého Martina poprvé novým vínem. V tento den totiž vinařům, kteří hospodařili u větších sedláků, končila služba. Její pokračování se na další rok dojednávalo při skleničce prvního vína z podzimní sklizně a nad hutnými pokrmy z pečené husy a koláči.

Vína, která mají být označena jako "Svatomartinské", musí splňovat určitá předem daná kritéria a musí projít nezávislým hodnocením odborné komise. Primárně je možné pod značkou "Svatomartinské" uvést na trh pouze vína z následujících odrůd:

  • Bílé víno: Muller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
  • Červené víno: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
  • Růžové víno, klaret: Modrý Portugal, Zweigeltrebe a Svatovavřinecké

Jednotlivý typ vína je možno vyrobit z každé uvedené odrůdy či z libovolné směsi (cuvée) uvedených dvou odrůd u každého typu. Hrozny na výrobu vína pod značkou „Svatomartinské“ musí být sklizeny v České republice a také zpracování hroznů na víno musí proběhnout v ČR.

Vína musí projít nezávislým hodnocením odborné komise, přičemž hodnocení vzorků bude anonymní (co do označení vzorků). Členové komise znají typ (bílé/ růžové/ červené) a odrůdu (případně označení jako cuvée bez specifikace poměru). Senzorické hodnocení probíhá na počítačovém systém Elwis 100 bodovým systémem. Vyhodnocení výsledků je mediánem, přičemž minimální bodové hodnocení pro uvedení vína pod označením „Svatomartinské“ na trh je 80 bodů (od roku 2019, předtím 78 bodů). Pokud víno v I. kole neuspěje, tak vinař dostává novou možnost hodnocení ve II. kole. Pro opakování senzorického posouzení vzorku je opět minimální bodové hodnocení 80 bodů. Pokud víno dosáhne bodového hodnocení pod 80 bodů i po opakovaném hodnocení, víno nelze povolit na trh pod označením „Svatomartinské“.

Ohledně doby konzumace rozhodně neplatí, že Svatomartinské víno musí být vypito ihned na sv. Martina, ale určitě Vám vydrží minimálně 1/2 roku ve stejné kondici, aniž by ztratilo svoji svěží chuť. Zejména červená Svatomartinská vína vydrží mnohem déle (vlastní zkušenost např. s Svatomartinským Modrým Portugalem 2018, který byl úžasně svěží a pitelný i v roce 2021).

Závazné analytické a senzorické standardy:

Typ

Alkohol max. *)

Zbytkový cukr

Senzorická charakteristika

Doporučená technologie

Bílé

12,5  % obj.

Suché **)

Zelenkavě-žlutá barva, svěží ovocité víno s příjemným charakterem primárního aroma ve vůni, vyvážený obsah kyselin a cukrů; možný mírný obsah CO2

Nejlépe řízené kvašení, nebo alespoň kvašení v menších nádobách k zabránění „uvařeného“ charakteru, odkalení, čistá kultura kvasinek.

Růžové, Klaret

12,5 % obj.

Suché **)

Svěží, ovocitý charakter, pink, růžová nebo cibulová barva, umírněný obsah tříslovin, příjemná kyselina; možný mírný obsah CO2

Krátké vyluhování rmutu (2-6 hod.) s okamžitým šetrným lisováním, případně samotok; nejlépe řízené kvašení, nebo alespoň kvašení v menších nádobách, odkalení, čistá kultura kvasinek.

Červené

13,0 % obj.

Suché **)

Příjemná rubínová či granátová barva, svěží ovocitá či květinová vůně, chuť hebká, sametová, vyrovnaná, nerušená ostrou kyselinou; možný mírný obsah CO2

Karbonická macerace nebo klasické otevřené či uzavřené kvašení rmutu s následným biologickým odbouráním kyseliny jablečné.

*) Připouští se tolerance metody dle vinařského zákona, tj. +0,4%

**) = Suché dle vinařského zákona (tj. až do 9 g/l zbytkového cukru při zachování podmínky rozdílu obsahu cukru a kyselin méně než 2 g/l).

Obsah článku byl čerpán ze zdroje: https://www.vinazmoravyvinazcech.cz


Těšme se na letošní Svatomartinská vína 2022!

Na našem eshopu Pálavská vína naleznete nabídku celkem 9 různých Svatomartinských vín od následujících 4 vinařů: Vinařství Gotberg, Vinařství Mádl - malý vinař, Rodinné vinařství Sedlák a Vinařství Šoman. Odrůdově jsou na našem eshopu zastoupeny veškeré odrůdy povolené k výrobě Svatomartinského vína.

A jaká vlastně budou letošní Svatomartinská vína?

Jak uvádí článek na webu Vinařského fondu, tak Svatomartinská vína ročníku 2022 budou svěží a aromatická s nižším alkoholem.

V prvním kole hodnocení letošních mladých vín za účelem získání známky Svatomartinské víno uspělo celkem cca 92 % přihlášených vín. Celkem v prvním kole uspělo 250 vín od 58 vinařů. Ve druhém kole uspěli další vinaři (celkem za obě kola hodnocení uspělo 85 % přihlášených vín), a proto se v letošním roce můžeme těšit celkem na 304 vín od 74 vinařů, která budou označena jako Svatomartinské víno. Do prodeje tak zamíří více než 2,35 mil lahví mladých vín označených jako Svatomartinské víno ročníku 2022, což je historický rekord. Z toho by mělo být 143 bílých vín, 91 růžových vín a klaretů a 70 červených vín. Tradičně jsou nejvíce zastoupeny odrůdy Muller Thurgau (78 vín) a Modrý Portugal (60 vín). Nejméně zastoupenou odrůdou je tradičně odrůda Veltlínské červené rané (20 vín)

Více v článku Svatomartinská vína 2022 a Svatomartinská vína 2022 2 část na www.vinazmoravyvinazcech.cz, ze kterého jsme výše uvedené informace čerpali.