POZOR - OMEZENÍ ODESÍLÁNÍ VAŠICH OBJEDNÁVEK V TÝDNU od 10.6. do 14.6. + DOPRAVA ZDARMA - VÍCE INFORMACÍ V BANNERU

Jak vlastně celá moje anabáze s prodejem vína, která vyústila v provozování tohoto e-shopu, začala?

Vlastně jednoduše, a to když jsem na konci 90. let minulého století poprvé s přáteli navštívil vínu zaslíbenou oblast jižní Moravy a na vlastní chuťové pohárky ve vinných sklepích poprvé poznal (tedy nejenom já, ale i mí přátelé), že může být i jiné víno, než koupené v obchodě v lahvích 1 litr, které moje rodina (a nejenom moje) kupovala při různých společenských akcích. Do té doby jsem dával rozhodně přednost pivu, protože tato vína "v litrovkách" s různými zvláštními chutěmi a názvy (dnes vím, že to byla tzv. "vína známková", tehdy ještě hodně rozšířená) jsem nějak nemohl pít, maximálně ještě tak si ze společenské nutnosti připít, ale nic víc ...  Proto pro mě byl neuvěřitelný zážitek, když jsem poprvé navštívil Vinařství Valihrach a ochutnal jejich, již tehdy, vynikající vína, nebo když jsem zavítal do sklepů Mikrosvín (tehdy Mikros-vín) v Dolních Dunajovicích a potkal tam legendu českého a moravského vinařství, pana Josefa Peřinu. Přestože jsme byli naprostí vinní analfabeti z Prahy, tak se nám p. Peřina věnoval a poskytnul nám do našich "vinařských začátků" mnoho cenných informací o vínu a vinařství. Naše návštěvy Mikros-vín pokračovaly, přičemž jsme měli možnost prohlubovat naše znalosti vína s dalším výjimečným a osobitým vinařem, opět panem Peřinou, ovšem tentokrát s jeho synem Zdeňkem. Ten pokračoval ve stopách svého otce, když dále rozvíjel Mikros-vín až do jeho prodeje v roce 2005, a dnes provozuje Vinařství Zdeněk Peřina, jehož skvělá vína jsou samozřejmě také v naší nabídce. A k tomu vždy ta skvělá vína Mikros-vín z vyhlášených pálavských a dunajovických tratí ..., však znalci vědí, např. legendární ročník 1999 ... Pokračovalo to návštěvami mnoha dalších vinařství, například na tehdejší dobu jednoho z nejmodernějších a nejprogresivnějších vinařství - Vinařství Tanzberg, kde jsme byli u založení vinařství a měli možnost ochutnat vína z jejich prvního lahvovaného ročníku 1999, na které dodnes rádi s přáteli vzpomínáme. Následovali další výjezdy s přáteli nebo samostatně na jižní Moravu za vínem, návštěvy různých vinařství, ochutnávání stovek a tisíců vín, krásné diskuze s vinaři, byť z naší strany často velmi amaterské, a plnění našich lednic, úložných prostor a sklepů úžasnými víny, které se na Moravě vyrábějí. A k tomu další přátelé a kolegové, kteří tak jako my, podlehli módě vína, a kteří po mě v dobré víře požadovali, abych jim z Moravy něco dovezl ... a tím se dostáváme k tomu, jak to všechno dále pokračovalo.

Stále více přátel a kolegů vědělo, že jezdím na jižní Moravu za vínem, a tak stále více z nich se na mě obracelo s prosbou, abych jim dovezl nějaké dobré víno nebo jim poradil s výběrem vína. Tak jsem jim vozil vína a radil s vínem až do roku 2013, kdy jsem se rozhodnul, že se vedle svého hlavního zaměstnání zkusím věnovat prodeji vína. Myšlenkou bylo, dělat to s láskou k vínu a s respektem k vinařům a všem vinařským podoblastem České republiky a přitom se snažit přesvědčovat lidi o tom, že určitě stojí za to pít kvalitní víno, nejlépe z Moravy a Čech. Věru, není to vůbec jednoduché, jak jistě mnoho obchodníku s vínem a propagátorů vína ví, ale je to krásné. Své ženě, která se skvěle stará o naše syny, vždy, když mě pokárá za to, že se nestarám o rodinu, ale věnuji se prodeji a osvětě vína, odpovím, "že přece, když jedeme na jižní Moravu, procházíme se po Pálavě, navštěvujeme vinné sklepy a potkáváme se s vinaři a jinými milovníky vína, že je to něco úžasného a že se jí to jistě také líbí, že to přece nemůže popřít...". No, upřímně, úplně to nechápe, ale já jsem o tom, že věnovat se vínu, je pozitivní a krásné, přesvědčen. Alespoň se mi povedlo přesvědčit manželku, že když si mě chce vzít za manžela, tak jedině na Moravě na vinici ... takže jsme měli úžasnou svatbu na vyhlášené viniční trati Turold (mimochodem jedna z nejstarších registrovaných vinic u nás) s výhledem na Mikulov a následně jsme měli svatební veselici ve Vinařství Tanzberg.

Od začátku mého podnikání s vínem uplynulo již 8 let, během nichž jsem se naučil mnoho nových věcí, nejenom o vínu, ale také o "papírování", které k tomu rovněž logicky patří. S ohledem na to, o jak dlouhou dobu se jedná, jsem se rozhodnul, že se pokusím "posunout dále" a zkusím nabídnout své znalosti a vína z mé nabídky dalším lidem, pokud o to budou mít zájem, prostřednictvím tohoto e-shopu, který je tak posledním výsledkem této mé dlouhé cesty za vínem a mého "nadšení pro víno". Věřím, že tento poslední výsledek není úplně k zahození, ale to můžete posoudit nejlépe sami. Budu rád za každou Vaši relevantní přípomínku a vyjádření.

S ohledem na uvedené v předchozích odstavcích je asi i zřejmé, proč jsem zvolil název e-shopu "pálavská vína". Ovšem nejenom to, že jsme si celá rodina oblast Pálavy zamilovali (nejlépe mimo hlavní sezónu), ale i to, že největší část mnou nabízených vín pochází od vinařů z Pálavy a Dunajovských kopců (pořád si občas pletu, jestli jsou to Dunajovské kopce či Dunajovické kopce nebo dokonce Dunajovické vrchy - oficiálně to mají být Dunajovické kopce, ale často se používá i Dunajovské kopce). 

V průběhu těch mnoha let jsem si udělal certifikát sommeliéra a snažím se nadále v oblasti vína a vinařství vzdělávat, jak po stránce akademické, tak i po stránce praktické, ale jak říká klasik, "je to marné, je to marné, je to marné", protože stále toho mnoho nevím a vědět nikdy nebudu. Proto se do své nabídky vín snažím vybírat vinařství a vína, která mě osobně zaujmou (víno je subjektivní věc), a nikoliv ta, o kterých je třeba více "slyšet". Proto také nemám z každého vinařství všechna jimi nabízená vína, ale pouze ta, která mě osobně oslovila. Určitě také při výběru vinařství a vín věnuji pozornost tomu, jak na mě působí samotný vinař, což je určitě při výběru neméně důležité. Mnohokrát jsem se při svých cestách setkal s tím, že vinař měl opravdu zajímavá vína, ale nějak jsme si "nesedli" lidsky, takže jsme se na spolupráci nedohodli. A protože na Moravě a v Čechách se opravdu dělají skvělá vína a jsou zde skvělí vinaři, kterých si nesmírně vážím za jejich práci a oddanost k vínu a vinařství, tak v mé nabídce je mnoho vín jak z velkých vinařství, středně velkých vinařství, tak i z malých vinařství. Za mě je naprosto neuvěřitelné, jak se vinařství u nás za těch cca 20 let, co jezdím pravidelně za vínem na Moravu a do Čech, pozitivně posunulo.

Věřím, že si z bohaté nabídky vín určitě něco vyberete. Přitom dejte hlavně na své preference a pocity, nenechte se ovlivnit popisky či medailemi, byť někdy se může jednat o dobré vodítko. A pokud si nevyberete, tak mi napište co by Vás zajímalo, a já se pokusím to pro Vás zajistit nebo Vám poradit s výběrem.

Tak mě zkuste následovat v ochutnávání skvělých vín nejenom z Moravy a Čech, ale také od našich sousedů z Rakouska, Slovenska a Německa, třeba i mým prostřednictvím a prostřednictvím mého e-shopu ...

Tomáš Hanzl