Počátek VOC Pálava (víno originální certifikace odrůdy RYZLINK VLAŠSKÝse datuje do roku 2010, kdy byl spolek zaregistrován. Označení VOC PÁLAVA je možné přiznávat pouze vínům vyrobeným z odrůdy Ryzlink vlašský z Pálavy, která je chráněnnou krajinnou oblastí již od roku 1976. Vína musí být vyráběna pouze z hroznů vypěstovaných na registrovaných vinicích na území vymezeném částmi pozemních komunikací mezi obcemi Perná, Horní Věstonice, Dolní Věstonice, Pavlov, Klentnice, Mikulov a Bavory. Jedná se o velmi známé pálavské viniční polohy Železná, Goldhamer, Purmice, U třech pannen, Pod Pálavou a Pod Martinkou. Mezi zakládající členy spolku náleží Vinselekt Michlovský, Mikrosvín Mikulov a Tanzberg Mikulov. Následně se k nim přidali Bohemia Sekt s Vinařstvím Pavlov, Vinařství Červinka, Vinařství Volařík a Reisten.

Mezi podmínky vztahující se na vína s označením VOC Pálava náleží mimo jiné pěstování hroznů v integrované produkci, ruční sklizeň, jakost vín pozdní sběr či výběr z hroznů, zákaz použití umělých enzymů či nízký obsah síry (do 50 g/l moštu).

Dle členů spolku má typický Ryzlink vlašský z Pálavy vypadat následovně. Musí mít typicky zelenožlutou až sytě žlutou barvu s nádechem pálavské květeny, výraznou ovocnou vůni kompotovaných renklód* a meruněk přecházející až do medově kořenitých tónů. Víno musí být plné, nazrálé, s buketem kandovaných citrusů a nedosušených teplomilných peckovin, s živou kyselinou a vrstvenou mineralitou typického pálavského terroir.

Jestli tak skutečně Ryzlink vlašské označené VOC Pálava vypadají a chutnají můžete vyzkoušet na některém Ryzlinku vlašském VOC Pálava z naší nabídky. Bohužel, a je to velká škoda, spolek asi moc aktivní není, protože takto označených vín je opravdu pomálu. Pokud si nevyberete, nevadí, máme v nabídce i další Ryzlinky vlašské bez označení VOC Pálava, jejichž původ je v Pálavských vrších.

* ryngle či blumy