VINAŘSTVÍ ČLENŮ SPOLKU VINAŘŮ DUNAJOVSKÉ KOPCE
Mikulovská podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava (dalšími jsou Slovácká, Velkopavlovická a Znojemská podoblast). V oblasti je přes 4400 ha vinic, které obhospodařuje téměř 2,5 tisíce producentů vína v 30 vinařských obcích. Nejvýznamnějšími vinařskými obcemi v mikulovské podoblasti jsou Mikulov, Valtice, Sedlec, Dolní Dunajovice, Pavlov, Bavory, Perná, Dolní Věstonice, Horní Věstonice, Novosedly, Brod nad Dyjí, Březí, Ivaň, Strachotín, Pouzdřany a Popice. Středobodem této podoblasti je Chráněná krajinná oblast Pálava. Na úbočích Pálavy a v jejím širším okolí jsou rozšířeny vápenité jíly, písky i mohutné sprašové návěje, které činí vína z této podoblasti tolik vyhledávanými mezi znalci vína. Z odrůd se v mikulovské podoblasti pěstují zejména: Ryzlink vlašský (zejména vápenité půdy v okolí Pálavy), Veltlínské zelené (zejména hlinitější půdy v okolí Dunajovských kopců), Chardonnay a Rulandské bílé (zejména okolí Pavlova), Muller Thurgau (Dunajovské kopce), Sylvánské zelené a Neuburské (okolí Valtic a Sedlece), Ryzlink rýnský, Pálava a Tramín červený (zejména severní část od Pálavy v okolí Popic, Strachotína a Pouzdřan). V mikulovské podoblasti jsou registrována tři VOC - VOC Mikulov od roku 2011 (odrůdy Pálava, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré), VOC Pálava od roku 2012 (odrůda Ryzlink vlašský), a nejmladší VOC Valtice od roku 2015 (Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené).
Spolek vinařů - Dunajovské kopce je otevřený spolek vinařů z obcí Březí u Mikulova a Dolních Dunajovic, kteří vyrábějí víno z hroznů vypěstovaných v katastru právě těchto dvou podpálavských obcí.
Základní myšlenkou pro vytvoření spolku byla touha propojit vinaře ze dvou vinařských vesnic, kteří čerpají z jedinečného terroir okolních dunajovských vrchů a zprostředkovat návštěvníkům obcí Březí u Mikulova a Dolní Dunajovice plnohodnotné zážitky a komplexní služby.