Vážení zákazníci,

dovolte, abychom vás opět krátce seznámili s novinkami v nabídce našeho e-shopu Pálavská vína, tentokráte s novinkami, které jsme pro vás připravili na listopad. V našem Newsletteru jako obvykle nechybí informace o nových vínech a vinařstvích v nabídce našeho e-shopu, ale samozřejmě také nesmí chybět nabídka Svatomartinských a mladých vín, jelikož se blíží svátek sv. Martina dne 11.11.2022

Výlet na Moselu a nová moselská vína v nabídce

O prodlouženém víkendu na konci října jsme opět po roce vyrazili směr Německá spolková republika, abychom ochutnali a doplnili naši nabídku na e-shopu Pálavská vína o nová zahraniční vína. Naše kroky směřovali do světově proslulé vinařské oblasti Mosela na západě Německa v blízkosti historického města Trevír a lucemburských hranic s drobnou zastávkou v oblasti Rheingau a ochutnávkou našich oblíbených vinařů ze zdejší oblasti. Vinařská oblast Mosel je nejstarší vinařskou oblastí Německa, která se nachází v údolí řeky Mosely a jejích přítoků Saary a Ruweru.  Proto oficiální název celé vinařské oblasti zní Mosel-Saar-Ruwer. Oblast se dělí na tři podoblasti: Horní, Střední a Dolní Mosela, z nichž nejvýznamnější je Střední podoblast neboli Mittelmosel. Celá oblast je celosvětově známá svým vinařstvím, zejména pěstování královské odrůdy Riesling, když celková plocha vinic činí cca 9,3 tisíce ha.

My jsme měli namířeno konkrétně do vinařských obcí Klotten, Cochem, Bernkastel a Graach v podoblasti Mittelmosel. V Klottenu jsme navštívili Weingut Theo Loosen, ze kterého máme nabídku vín již od samého počátku našeho e-shopu a u kterého vždy rádi posedíme, ochutnáme vína a diskutujeme o jeho vínech. V Cochemu jsme dali přednost historii a navštívili zdejší nádherný hrad. V Bernkastelu jsme ochutnali vína místních vinařů v naší oblíbené vinotéce a pokračovali do Weingut Schloss Lieser Thomas Haag. Jako obvykle jsme večer zakončili u našeho oblíbeného vinařství Weingut Philipps-Eckstein v Graachu-Schäferei, jehož vína máme opravdu ve velké oblibě díky jejich minerálnosti ve spojení s příjemně vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin.

Naši návštěvu Mosely jsme samozřejmě využili k tomu, abychom doplnili naši nabídku německých vín. Proto v naší nabídce naleznete vína nového ročníku 2021 Weingut Theo Loosen a nově i vína Weingut Philipps-Eckstein. Konkrétně nová vína těchto vinařství v naší nabídce uvádíme dále.

Svatomartinská a mladá vína ročníku 2022 v naší nabídce

Jelikož se blíží svátek sv. Martina, tak v naší nabídce nemohou chybět Svatomartinská a mladá vína ročníku 2022.

Jako obvykle máme v nabídce oblíbená mladá vína z Vinařství Lahofer, která oproti Svatomartinským vínům mohou obsahovat zbytkový cukr. V nabídce tak opět můžete nalézt polosuchý Mladý Lahofer (cuvée Muller Thurgau a Muškát moravský) a polosladkou růžovou Mladou Lahoferku (Svatovavřinecké). Každoročně jsou tato vína velmi oblíbená pro svůj vyvážený poměr zbytkového cukru a kyseliny. Letošní rok mají tato vína „našlápnuto“ o to více, že jsou opravdu příjemně pitelná díky své svěží kyselině doplňující zbytkový cukr.

Letošní Svatomartinská vína ročníku 2022, která musí být suchá, jsou svěží a aromatická s nižším alkoholem. V naší nabídce Svatomartinských vín jsou zastoupena tato vína: Muškát moravskýVinařství Gotberg, Muller Thurgau nebo Svatovavřinecké Vinařství Šoman, Muller Thurgau, Zweigeltrebe rosé nebo Modrý PortugalVinařství Sedlák, Veltlínské červené rané, Zweigeltrebe rosé nebo Modrý PortugalVinařství Mádl-malý vinař.

Obecně o Svatomartinských vínech naleznete více informací na našem e-shopu na stránkách Aktuality.

Nová vína v naší nabídce

Vedle již zmíněných Svatomartinských a mladých vín jsme naši nabídku osvěžili o moselské Rieslingy. Nově tak můžete z Weingut Theo Loosen ochutnat polosuchý Riesling GRAUSCHIEFER Hochgewächs nebo suchý minerálně kořenitý Riesling Theo Loosen S, který pochází z jedné z nejlepších viničních tratí na Mosele Klottener Brauneberg. Úplnou novinkou na našem e-shopu, nikoliv však pro nás, jsou skvělé minerální Rieslingy z Weingut Philipps-EcksteinGraachu. Můžete tak ochutnat Graach Rieslingy: suchý Riesling HIMMELREICH, Riesling Domprobst kabinett, Riesling Domprobst Spätlese (pozdní sběr) z vyhlášené viniční polohy Domprobst až po sladký Riesling Alte Reben (Staré keře). 

Z našeho oblíbeného rodinného Vinařství PopelaPerné na Pálavě, které vyrábí skvělá pitelná vína s výborným poměrem kvalita/cena můžete nově ochutnat Ryzlink vlašský 2020 z vyhlášené pálavské viniční trati Železná v jakostním provedení, Rulandské šedé 2021 z další známé pálavské tratě Goldhamer, Chardonnay 2021, Ryzlink rýnský 2021 nebo polosuchý Hibernal 2021.

Nabídku našeho e-shopu jsme rozšířili o další vína jednoho z mezinárodně nejúspěšnějších moravských vinařství B\V vinařství, konkrétně o jejich odrůdové vlajkové lodě Ryzlink rýnský 2019 a Tramín červený 2020. Z červených vín můžete vyzkoušet jejich skvělá vína Cabernet Cortis 2019 a Donrfelder 2019, která zrála v dřevěných sudech a která za stanovenou kupní cenu nabízí opravdu skvělý vinný zážitek.

Nově také můžete vyzkoušet skvělá suchá vína VOC ZnojmoVinařství Lahofer, konkrétně Veltlínské zelené 2021 VOC, Sauvignon 2021 VOC a Ryzlink rýnský 2021 VOC. Poslední novinkou v naší nabídce je tradičně skvělá Frankovka 2019 barriqueVinařství Mádl - malý vinař.

Co možná nevíte …

Víte, co znamená označení VOC na vínech?

Víno označené VOC (víno originální certifikace) je víno, které je zatříděné a uváděné na trh některým ze sdružení VOC registrovaným v České republice, která praktikují apelační systém založený na románském systému značení vín, který vychází z myšlenky „terroir“, tedy s důrazem na odrůdy typické pro danou oblast a původ hroznů (viz Francie (AOP/AOC), Itálie (DOP/DOC), Rakousko (DAC), Španělsko (DOP/DO)), nikoliv na značení vín kategorie jakostní, kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů atd. (založeném na cukernatosti hroznů), které je typické pro germánský systém značení vín. Tato vína jsou označena jako VOC vína dané oblasti. V každém VOC jsou zařazeny odrůdy typické pro danou oblast. První VOC Znojmo vzniklo v roce 2009. V tomto VOC mohou být vyráběna a uváděna na trh vína z odrůd typických pro Znojemsko: Veltlínské zelené, Sauvignon a Ryzlink rýnský.

Víte, kolik a jaká VOC sdružení jsou registrována v České republice?

Aktuálně je v České republice registrováno 13 VOC sdružení. Konkrétně Znojemsko: VOC Znojmo, Velkopavlovicko: VOC Modré hory, VOC Hustopečsko, VOC Kraví hora a VOC vinice Velké Pavlovice, Slovácko: VOC Blatnice, VOC Mutěnice, VOC Slovácko, VOC Bzenec, Mikulovsko: VOC Mikulov, VOC Pálava a VOC Valtice. ČECHY zastupuje VOC Mělník. Více k jednotlivým VOC se dozvíte v našem dalším NEWSLETTERRU.