Tak jsem se konečně dočkal toho, že jsem měl možnost ochutnat první vína ročníku 2021, nepočítám-li mladá vína ročníku 2021, která jsou nabízena jako Svatomartinská vína.

Prvním vinařstvím, jehož mladá vína ročníku 2021 jsem ochutnal, byla vína rodinného VINAŘSTVÍ ŠOMAN z Dolních Dunajovic. Domnívám se, že je to správná volba s ohledem na to, jakých úspěchů toto malé rodinné vinařství každoročně dosahuje na největší soutěži mladých vín v České Republie VINUM JUVENALE. Letos mimo jiné v této soutěži vinařství získalo ocenění za nejlepší kolekci mladých vín ročníku 2021 a titul nejlepšího vína v kategorii suché víno odrůdy Chardonnay. Tímto úspěchem vinařství navázalo na ocenění z roku 2021 v této soutěži, kdy za ročník 2020 získalo zlatou medaily a vítěze kategorie odrůdy za Ryzlink vlašský 2020 PS suché Levá bavorská, které máme aktuálně v nabídce, nebo v ročníku 2019, kdy vinařství získalo nejenom titul championa soutěže za víno Chardonnay 2019, které jsme též měli v nabídce, ale také ocenění za nejlepší kolekci vín ročníku 2019. Nicméně zpět ke konkrétním vínům ročníku 2021 z Vinařství Šoman.  

Obecně se při ochutnávce mladých vín Vinařství Šoman potvrdilo to, co se ohledně vín ročníku 2021 dostává na veřejnost, a to je to, že půjde o vína, která mají vyšší kyseliny, vysoký extrakt a výraznou aromatiku. To odpovídá tomu, jaký byl průběh roku 2021, kdy do září 2021 nebyly ideální podmínky pro vývoj hroznů s ohledem na poměrně deštivé počásí, ale vše bylo "napraveno" v období září a říjen, kdy se počasí "umodřilo" a pomohlo tomu, že moravská vína ročníku 2021 mohou být opravdu zajímavá, a to i pro případnou archivaci, jak jsem se měl možnost se s těmito prvními víny ročníku 2021 seznámit. Nicméně možnosti archivace se ještě ukážou, určitě není možné dělat úsudky takto narychlo, ale nakročeno mohou mít vína ročníku 2021 určitě dobře, nu uvidíme ...

A nyní v krátkosti ke konkrétním vínům ročníku 2021 z Vinařství Šoman, které jsem měl možnost v rámci degustace ochutnat. Z hodnocení vynechám 2 vzorky ročníku 2020, které byly též do ochutnávky zařazeny. A rovněž je nutné uvést, že v rámci degustace nebyly ochutnávána vína odrůdy Ryzlink vlašský, která jsou samozřejmě vlajkovou lodí vinařství Šoman, ale která v tuto chvíli nejsou ještě nalahvována, protože ještě potřebují nějaký čas k "doškolení" a nalahvování. 

Muller Thurgau 2021 kabinet suché Vinařství Šoman - jedno z mála vín suchých vín v degustaci. Standardně skvělá ovocná, svěží, lehká a aromatikcá "mullerka" od Šomana s nižším alkoholem, kterou je vinařství vyhlášené. Je tam stále znatelná vyšší kyselina. Víno potřebuje ještě nějakou chvíli ležet na lahvi, aby se kyselina srovnala, ale za čas bude jako každý rok skvělé. Máme skladem, ale necháváme ještě chvíli ležet, máte se, na co těšit. Víno oblíbené u našich zákazníků.

Veltlínské zelené 2021 pozdní sběr suché Vinařství Šoman - další  a poslední "opravdu" suché víno v degustaci. Zde se opět ukázal ročník 2021, tzn. kyseliny nyní ještě výrazné. Toto víno bude, jako obvykle, od Šomana velmi povedené, potenciál je tam opět neuvěřitelný, ale nyní ty kyseliny a kořenitost prostě ještě hodně "dominují", prostě je potřeba chvíli počkat, a pak to bude skvělý "veltlín" z dunajovských kopců. Moje oblíbené víno.

Rulandské šedé 2021 pozdní sběr polosuché Vinařství Šoman - nejedná se o moji úplně oblíbenou odrůdu, ale musím říct, že tato "rulanda šedá" je  opravdu velmi povedená, i pro mě... s vyšší barvou, v chutí výrazná, kořenitá se sladší dochutí, ale přesto svěží díky vyšší kyselině, prostě povedené víno, které by mohlo mít potenciál k archivaci, jak se shodla většina přítomných na degustaci. A navíc opravdu velmi vysoký extrakt na bílé víno 26,9 g/l. To se vám bude líbit, zkuste, máme v nabídce, abyste mi uvěřili.

Chardonnay 2021 pozdní sběr polosuché Vinařství Šoman - vítěz kategorie suché víno odrůdy Chardonnay na soutěži Vinum Juvenale 2021, takže jsem byl zvědavý. Víno svoje ocenění asi potvrdilo. Výrazné aroma po tropickém ovoci, stále ještě aroma banánu, které je charakteristické pro mladá vína, se již začínají objevovat typické aroma této odrůdy. Chuť je opět výrazná s již typickými znaky této odrůdy. Nyní vše nasvědčuje, včetně analytiky, mimo jiné na bílé víno vysoký extrakt 26,4 g/l, že toto víno má opravdu potenciál. Mimochodem ještě si velmi dobře pamatuji na skvělé Chardonnay 2019 z téhož vinařství, které opravdu naznačuje, že toto víno z ročníku 2021 bude skvělé, zkuste máme v nabídce. 

Sauvignon 2021 pozdní sběr suché Vinařství Šoman - další  "suché" víno v degustaci, ale dle analytiky nikoliv (zbytkový cuk 7,5 g/l a kyseliny 7,5 g/l). Zde mám velké rozpaky. Dle vyjádření vinařství jedno z nejpovedejších Sauvignonů za poslední roky.  Za mě nikoliv, ale to asi je tím, že čekám od vína odrůdy Sauvignon, pokud má být nejlepší, více či něco jiného. Platí, že je tam výrazné odrůdové aroma po černém rybízu, ale již nikoliv po broskvích, jak uvádí vinařství. Já tam cítil a chutnal spíše travinové či kopřivové tóny. Chuť ovocitá, ale stále s tóny travin a zeminy. Spíše bych tipoval znojemskou podoblast. Tedy za mě velmi povedené, pokud dáváte přednost Sauvignonům ze Znojemské podoblasti, ale že by bylo "nejlepší", to říct nemohu. Věřím však, že toto víno se po nalahvování ještě srovná.

Tramín červený 2021 výběr z hroznů polosuché Vinařství Šoman - je to neuvěřitelné, ale pokud se nemýlím, tak vítěz degustace dle hlasování přítomných, když mnoho z účastníků říká, že mají rádi suchá vína .... Ale i já jsem jednoznačně zvednul ruku a zakoupil víno pro manželku, protože ... Bohaté a kořenité aroma. V chuťi kořenité s dominantou mandarinkové kůry a medu. Prostě naprosto typický tramín, jak má být ... A k tomu opět velmi vysoký extrakt na bílé víno 27,9 g/l. Tenhle Tramín prostě musíte zkusit, je to neskutečný zážitek, veřte mi, a máme ho v nabídce.

Muškát moravský 2021 pozdní sběr suché Vinařství Šoman - na toto víno jsem byl zvědavý. Můj problém je ovšem v tom, že od Muškátu moravského asi čekám kromě muškátového aroma, také to, že nebude mít výrazné kyseliny, a to toto víno nyní s ohledem na charakteristiku ročníku 2021 prostě nesplňuje. Výrazné kyseliny ročníku 2021 prostě "zapracovaly". Prosím, toto berte jako můj subjektivní pocit, protože naopak někomu bude takový "řízný" muškát chutnat. 

Zweigeltrebe rosé 2021 pozdní sběr suché Vinařsví Šoman - typické letní svěží růžové víno z odrůdy Zweigeltrebe z Vinařsví Šoman. Ve vůni ovocité na konci jahody se smetanou. V chuti šťavnaté, lesní ovoce a jahody. Opět naprosto skvělé letní růžové pití od Vinařství Šoman, mimochodem, už i nyní na jaře 2022 po nalahvování.

Cabernat Sauvignon klaret 2021 pozdní sběr suhé Vinařsví Šoman - na toto víno jsem se opravdu těšil, protože mám zkušenosti s tímto vínem s předchozích ročníků. Nakonec za mě asi největší zklamání večera, zejména v porovnání s předchozími ročníky. Nedokážu popsat proč mi víno nesedlo, jelikož analyticky víno odpovídá stejnému vínu ročníku 2019, který máme stále v nabídce Cabernet-Sauvignon-klaret-2019-pozdni-sber-Vinarstvi-Soman. Nemohu říct proti tomu vínu nic špatného, ale očekávání bylo, s ohledem na zkušenosti s tímto vínem, jiné. Nicméně věřím, že to je tím, že to víno je čerstvě nalahvované a že se časem srovná.

Celkový pohled na vína ročníku 2021 Vinařství Šoman je takový, že se jedná o skvělá mladá vína, která se dají pít již nyní, ale rovněž mají tato vína potenciál zrání s ohledem na prvotní ochutnání a analytiku vín ročníku 2021. Vlastní úsudek si však  udělejte sami zde Vinařství Šoman.

Se subjektivním pozdravem na konkrétní vino,

Tomáš Hanzl

  

  

  

Žádná položka