POZOR - OMEZENÍ ODESÍLÁNÍ VAŠICH OBJEDNÁVEK V TÝDNU od 10.6. do 14.6. + DOPRAVA ZDARMA - VÍCE INFORMACÍ V BANNERU

Nová vína v naší nabídce

Během března a dubna jsme navštívili dvakrát Mikulov a okolí, abychom ochutnali nová vína ročníku 2022 a některá z nich už pro vás přivezli a dali na e-shop. Pojďme se tedy podívat, jaká nová vína jsme pro vás do naší nabídky vybrali.     

Než se dostaneme k novým vínům, která již na našem e-shopu v tuto chvíli nabízíme, rádi bychom Vás krátce informovali o tom, na co se můžete těšit. Na svých výletech jsme měli možnost ochutnat mimo jiné vína ročníku 2022Vinařství Zdeněk Peřina, kde kromě standardních vlašáků excelovali letos opravdu výjimečné veltlíny. Vína z tohoto vinařství bychom měli mít pro vás k dispozici na počátku června. Dále jsme ochutnali nová vína, zejména vlašáky, z malého rodinného Vinařství Entrée z Mikulova, které je aktivním členem Spolku vinařů Dunajovské kopce. Jako obvykle budou k dispozici vína různého stylu od šťavnatých lehčích vlašáků, která se dobře dají pít už nyní, až po plné alkoholické botrytické vlašáky, které budou potřebovat více času k dozrání na láhvi.  Vína tohoto vinařství, která budou k dispozici ve druhé polovině května, jsou určitě zajímavým tipem. Ve druhé polovině května doplníme i vína ročníku 2022 z Vinařství Kadrnka, které získalo titul Vinařství roku 2022.

Již nyní Vám na našem e-shopu můžeme nabídnout nová vína ročníku 2022 od více vinařství ze Spolku vinařů Dunajovské kopce. Tak například z Vinařství Filip Mlýnek můžete z první vlny lahvování ochutnat vyhlášené vlašáky a rýňáky, konkrétně například Ryzlink vlašský Dunajovský kopec, Ryzlink vlašský Liščí vrch a Ryzlink rýnský Staré.  Vína z dalšího lahvování by měla být k dispozici na počátku června.

Dalšími vinaři ze spolku, jejichž vína ročníku 2022 máme již v nabídce, je Vinařství TichýDolních Dunajovic, u kterého jsme jako obvykle vybrali Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené, ale vedle toho i například skvělé Chardonnay. K tomu je nově v nabídce i Ryzlink vlašský 2020 Pašák.

Vinařství Šoman máme nově v nabídce oba Ryzlink vlašské ročníku 2022, tedy z viničních tratí Plotny a Levá Klentnická a vedle toho i Muller Thurgau, který můžete porovnat i s ročníky 2021 a 2019.

Vinařství Volařík je nyní v ročníku 2022 zastoupeno víny, která jsou každoročně lahvována mezi prvními, tedy Solarisem či Sauvignonem, která jsou v nabídce doplněna o Ryzlink vlašský 2021Pravé Klentnické, který je zařazen do VOC Pálava, či krásně svěžím Sektem Ryzlink vlašský v kategorii extra brut z viniční trati Železná.

Nechybí ani Vinařství Baláž se svými skvěle pitelnými víny z ročníku 2022 za dobrou cenu, kde máte možnost poprvé ochutnat Sauvignon Gris, a dále tradičně skvělé pitelný Kerner či Hibernal, Irsai Oliver či růžová vína.

Z naší nabídky nesmíme zapomenout ani na nová vína ročníku 2022Rodinného vinařství Sedlák, mimo jiné velmi oblíbené svěží pitelné Sedlákovo letní víno a Sedlákovo letní rosé, bílé Frizzanté a lehká pitelná zemská vína Rulandské šedé a Pinot Chardonnay za skvělou cenu. Z dalších novinek můžeme zmínit i nová vína z Rakouska, konkrétně z Vinařství Liener, která jsou jako vždy lehká a pitelná a za výbornou cenu, vína z Vinařství Direder a Vinařství Salomon Undhof a dále vína ze zcela nového Vinařství  Huber v nabídce z malé rakouské vinařské oblasti Traisental. K tomu i dvě další nová vína z moselského Vinařství Philipps-Eckstein, a to Riesling Alte Reben a méně tradiční Rulandské šedé (Grauburgunder).

Na závěr nesmíme zapomenout na dva nové cenově zvýhodněné balíčky vín: ZLATÝ SALON VÍN 2023, který mimo jiné obsahuje víno s titulem šampion Salonu vín 2023 - Ryzlink vlašský 2021 Flower lineMikrosvín, a TOP 3 PRŮVODCE NEJLEPŠÍ VÍNA ČR.

Co možná nevíte …

Poté, co jsme vás v předchozích vydáních NEWSLETTER seznámili s odrůdovou skladbou vinic v České republice, pokračujeme v tomto novém vydání s informacemi o odrůdové skladbě vinařské oblasti Čechy. Vinařská oblast Čechy je co do rozsahu vinic oproti vinařské oblasti Morava velmi malá, když v Čechách jsou pouze 4 % registrovaných vinic v České republice, konkrétně cca 660 ha vinic. Vinařská oblast Čechy se dělí na Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast.

Připomeňme si, jak vypadá pořadí v České republice31.12.2021 ohledně nejpěstovanějších odrůd (více viz Situační a výhledová zpráva réva vinná a víno vydaná MZ):

  1. Veltlínské zelené s 1,561 tisíci ha, 2. Muller Thurgau s 1,359 tisíci ha, 3. Ryzlink rýnský s 1,349 tisíci ha, 4. Ryzlink vlašský s 1,120 tisíci ha, 5. Rulandské šedé s 1,031 tisíci ha, 6. Frankovka s 0,996 tisíci ha (1. z červených odrůd)

V Mělnické vinařské podoblasti, kam náleží i vinice vysázené v Praze, je pořadí nejpěstovanějších odrůd následující:

  1. Ryzlink rýnský s 51,35 ha, 2. Rulandské modré s 46,64 ha, 3. Muller Thurgau s 37,70 ha, 4. Svatovavřinecké s 23,70 ha, 5. Rulandské bílé s 23,15 ha, 6. Tramín červený s 21,05 ha

V Litoměřické vinařské podoblasti, je pořadí nejpěstovanějších odrůd následující:

  1. Muller Thurgau s 77,74 ha, 2. Rulandské modré s 34,81 ha, 3. Svatovavřinecké s 33,87 ha, 4. Ryzlink rýnský s 32,95 ha, 5. Rulandské šedé s 27,68 ha, 6. Rulandské bílé s 17,99 ha

Z uvedeného výčtu je velmi zřetelné, že odrůdová skladby v Čechách je velmi odlišná od odrůdové sklady na Moravě. Zejména mezi pěstovanými odrůdami v Čechách téměř chybí Veltlínské zelené (pouze 0,83 ha), které je jinak vůbec nejvíce pěstovanou odrůdou v České republice, Ryzlink vlašský (pouze 0,51 ha) - 4. nejvíce pěstovaná odrůda v České republice, Pálava (1,48 ha) a Sauvignon (pouze 2,41 ha).