Zajímáte se o BIO produkty? Pili jste někdy nebo jste někdy slyšeli pojem BIO víno, biodynamické víno, veganské víno či naturální víno? Pojďme si tyto pojmy vysvětlit, protože BIO vína začínají být v současnoti žádaná a je moderní je pít, i když takové víno není pro každého ...

Pojďme si něco říct k BIO vínům, naturálním vínům a dalším podobným kategoriím vín. Na našem eshopu lze nalézt BIO certifikovaná vína u Vinařství Gotberg, Vinařství Ilias, či BIO a biodynamická vína u Vinařství Krásná hora, nicméně z členů Svazu integrované a ekologické produkce máme v nabídce dále vína z Střední vinařská škola Valtice, Vinařství Reisten, Vinařství Kosek, Vinařství Springer, Vinařství Trpělka a Oulehla. Vedle toho určitě můžeme doporučit vína z Vinařství Zdeněk Peřina, která se také dělají bez nepřirozených zásahů, bez chemie a hlavně ve vinici.

BIO víno - Bio víno není samostatně definované. BIO víno je takové víno, které splňuje podmínky právních předpisů pro jeho pěstování a výrobu a je tak označené v souladu s těmito právními předpisy. Jedná se příslušné předpisy Evropské Unie (Nařízení Rady (ES) č. 834/2007 a prováděcí Nařízení Komise (ES) č. 889/2008) mimo jiné definují podmínky pro ekologickou produkci a označování ekologických produktů - tedy, kdy lze příslušný výrobek, v našem případě víno označit jako BIO víno. Takové víno musí mimo jiné pocházet z hroznů z vinohradu, na kterém se využívají pěstitelské postupy zvyšující obsah organických látek, předchází se zhutnění a erozi půdy apod. Nesmí se používat minerální dusíkatá hnojiva, hnojiva a půdní látky se používají, pokud jsou schválené pro ekologické zemědělství, prevence škod způsobených chorobami, škůdci či plevel se odstraňují zejména přirozenýmí nepřáteli, pěstitelskými postupy apod. Nepoužívají se GMO produkty (geneticky upravované produkty). Minimalizuje se obsah přidané síry ve víně. Vinice nesmí být 3 roky zpětně ošetřeny jinak, než ekologickým způsobem, aby z nich mohly být ekologické produkty. BIO víno musí splňovat také Směrnici 2092/91 EU k Bio zemědělství a v České republice národní zákon 242/2000 Sb. a vyhlášku č. 53/2001 Sb. Výrobci BIO vín se organizují ve Svazu integrované a ekologické produkce - EKOVÍN. Vedle toho samozřejmě existují i výrobci, kteří nejsou členy EKOVÍN, ale vyrábí BIO vína.

Víno z integrované produkce -  víno, kdy výroba vína odpovídá podmínkám integrované produkce. Je to střední cesta mezi mezi neomezeným vinohradnictvím (tzv. chemickým) a ekologickým vinohradnictvím, který znamená zejména eliminaci chemických látek použitých ve vinohradu a při výrobě vína. Minimalizuje se obsah přidané síry ve víně. Výrobci vín v integrované produkci se organizují ve Svazu integrované a ekologické produkce - EKOVÍN. Vedle toho samozřejmě existují i výrobci, kteří nejsou členy EKOVÍN, ale vyrábí vína v integrované produkci. 

Biodynamická vína - jedná se o další vyšší stupeň BIO vín. Biodynamické zemědělství totiž nespočívá jen v ekologickém přístupu k pěstování vína, ale jedná se o ucelený postoj a filozofii. Vedle toho, že se nepoužívá žádná chemie jak ve vinohradu (vinaři si například připravují vlastní homeopatické prostředky na postřik a kompostování), tak i ve sklepě, tak se biodynamika řídí rovněž kosmickými cykly, tzn. např. kdy je vhodná doba pro sázení révy vinné, postřik, sklizeň apod. Důraz je kladen na půdu a to, kdy je vhodná doba pro různé činnosti spojené s pěstováním révy vinné. Maximálně je využívána ruční práce jak ve vinohradu, tak i ve sklepě. Minimalizuje se obsah síry ve víně na naprosté minimum (bez síry nelze víno úplně vyrobit, produkují ho v malém množství kvasinky). Výrobci biodynamických vín se sdružují a řídí pravidly stanovenými svazem Demeter, přičemž nesou označení Demeter, nebo Biodivin. V České republice nesou označení Demeter vína pouze z Vinných sklepů Kutná hora. Biodynamická vína se odlišují od běžné produkce, nejsou pro každého a člověk se k nim musí většinou tzv. "propít". Zkuste některé z vín z Vinařství Krásná hora.

Veganská vína - zvláštní druh vín, která nesou certifikaci "vegan", kdy při výrobě vína není použito živočišných produktů. Živočišné produkty se používají zejména při tzv. "čiření vína", kdy dochází k odstranění bílkovin, kvasnic a jiných organických částic. U veganských vín se k čiření vína používají rostlinné produkty.  

Naturální vína - další vyšší stupeň BIO vín a biodynamických vín. Pro tato vína nejsou stanovena žádná pravidla, v zásadě jde o vína, která jsou vyráběna tak, jak se víno dříve pěstovalo a vyrábělo přirozeně bez jakýchkoliv nepřirozených zásahů, tedy čistě přírodní cestou. Ve vinici a ve sklepě se nepoužívají chemické přípravky.  Vína jsou nečeřená, nefiltrovaná a s malým nebo žádným množstvím přidané síry. Vína kvasí spontánně pomocí přírodních kvasinek, které si s sebou hrozny přinesou z vinice, nebo které se přirozeně vyskytují ve sklepě. Vína většinou kvasí v dřevěných sudech, ale také v hliněných amforách (kvevri) a jiných speciálních nádobách. Naturální vína se odlišují od běžné produkce, nejsou pro každého a člověk se k nim musí většinou tzv. "propít".

Pokud máte možnost, zkuste BIO vína, biodynamická či naturální vína, protože je to určitě zajímavá alternativa ke klasickým vínům, zejména pokud již máte "něco napito". Avšak počítejte s tím, že se jedná o vína s velkou různorodostí, která mají obrovské rozdíly v kvalitě, v ročníku apod., u kterých nemůžete vždy čekat to, co očekáváte u klasicky vyrobených vín. U některých vín se dokonce vada vína považuje za pečeť naturálnosti ... U těchto vín proto nelze nic očekávat, každé víno je specifické, a to logicky i v rámci jednoho vinařství, různých ročníku apod. Cenově jsou navíc tato vína obecně dražší, a tak se jedná dost často, pokud nemáme zkušenosti s osvědčeným vinařem, o loterii. Určitě mezi nimi jsou skvělí vinaři a skvělá vína, ale je nutné pečlivě vybírat a zkoušet. Třeba se stanete milovníkem těchto vín nebo zůstanete věrni klasicky vyráběným vínům, sami uvidíte ... víno je subjektivní věc. 

Je zajímavé, že někteří vinaři ani nechtějí svá vína označovat jako BIO, tzn. tím nejzákladnějším označením pro víno z ekologické produkce. Viz opakovaný rozhovor s majitelem Vinařství Gotberg. A vinařství Gotberg není jediné v tomto směru. 

Článek na IDNES z roku 2017: Češi vybírají víno podle ceny, tvrdí vinař. Bio vyrábí, ale neznačí

Článek na Forbes z roku 2019: Jsme bio a neřekneme to. Proč některé firmy tají ekologickou výrobu

Na zdraví,

Eshop Pálavská vína